iso_3166 CVS - en to rw translation catalogue (383 entries)

en: Afghanistan
rw: Afuganisita

en: Albania
rw: Alubaniya

en: Algeria
rw: Aligeriya

en: American Samoa
rw: Samowa Nyamerika

en: Andorra
rw: Andora

en: Anguilla
rw: Angwiya

en: Antarctica
rw: Antarigitika

en: Antigua and Barbuda
rw: Antigwa na Barubida

en: Arab Republic of Egypt
rw: Repubulika Nyarabu ya Misiri

en: Argentina
rw: Arijantina

en: Argentine Republic
rw: Repubulika ya Arijantina

en: Armenia
rw: Arumeniya

en: Australia
rw: Ositaraliya

en: Austria
rw: Ositiriya

en: Azerbaijan
rw: Azeribayijani

en: Bahamas
rw: Bahamasi

en: Bahrain
rw: Bahirayini

en: Bangladesh
rw: Bangaladeshi

en: Barbados
rw: Barubadosi

en: Belarus
rw: Belarusi

en: Belgium
rw: Ububiligi

en: Benin
rw: Bene

en: Bermuda
rw: Berimuda

en: Bhutan
rw: Butani

en: Bolivarian Republic of Venezuela
rw: Repubulika ya Venezuwela

en: Bolivia
rw: Boliviya

en: Bosnia and Herzegovina
rw: Bosiniya na Herizegovina

en: Bouvet Island
rw: Ikirwa cya Bouve

en: Brazil
rw: Burezile

en: British Indian Ocean Territory
rw: Teritwari y'Inyanja y'Abahinde Nyongereza

en: British Virgin Islands
rw: Ibirwa bya Virigini Nyongereza

en: Brunei Darussalam
rw: Buruneyi Darisalamu

en: Bulgaria
rw: Buligariya

en: Burkina Faso
rw: Burukina Faso

en: Burundi
rw: Uburundi

en: Cambodia
rw: Kambodiya

en: Cameroon
rw: Kameruni

en: Canada
rw: Kanada

en: Cape Verde
rw: Kapu Veri

en: Cayman Islands
rw: Ibirwa bya Kayimani

en: Central African Republic
rw: Repubulika ya Santara Afurika

en: Chad
rw: Cade

en: Chile
rw: Shili

en: China
rw: Ubushinwa

en: Christmas Island
rw: Ikirwa cya Noheli

en: Cocos (Keeling) Islands
rw: Ibirwa bya Koko

en: Colombia
rw: Kolombiya

en: Commonwealth of Dominica
rw: Leta ya Dominika

en: Commonwealth of the Bahamas
rw: Leta ya Bahamasi

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
rw: Igihugu cy'Ibirwa bya Mariyana y'Amajyaruguru

en: Comoros
rw: Komore

en: Congo
rw: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
rw: Repubulika Iharanira Demokarasi ya Kongo

en: Cook Islands
rw: Ibirwa bya Kuke

en: Costa Rica
rw: Kosita Rika

en: Croatia
rw: Korowatiya

en: Cuba
rw: Kiba

en: Cyprus
rw: Shipure

en: Czech Republic
rw: Repubulika ya Ceke

en: Côte d'Ivoire
rw: Kote Divuwari

en: Democratic People's Republic of Korea
rw: Repubulika Iharanira Demokarasi ya Rubanda ya Koreya

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
rw: Repubulika Iharanira Demokarasi ya Sawo Tome na Purinsipe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
rw: Repubulika Iharanira Demokarasi ya Timoro-Leste

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
rw: Repubulika Gisosiyalisite iharanira Demokarasi ya Siri Lanka

en: Denmark
rw: Danimarike

en: Djibouti
rw: Jibuti

en: Dominica
rw: Dominika

en: Dominican Republic
rw: Repubulika ya Dominikani

en: Eastern Republic of Uruguay
rw: Repubulika y'Uburasizuba ya Irigwe

en: Ecuador
rw: Ekwadoro

en: Egypt
rw: Misiri

en: El Salvador
rw: Eli Saluvadoro

en: Equatorial Guinea
rw: Gineya Ekwatoriyale

en: Eritrea
rw: Eritereya

en: Estonia
rw: Esitoniya

en: Ethiopia
rw: Etiyopiya

en: Falkland Islands (Malvinas)
rw: Ibirwa bya Folukilande (Maluvinasi)

en: Faroe Islands
rw: Ibirwa bya Farowe

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
rw: Repubulika Ishyizehamwe Iharanira Demokarasi ya Etiyopiya

en: Federal Republic of Germany
rw: Repubulika Ishyizehamwe y'Ubudage

en: Federal Republic of Nigeria
rw: Repubulika Ishyizehamwe ya Nigeriya

en: Federated States of Micronesia
rw: Leta Zishyizehamwe za Mikoronesiya

en: Federative Republic of Brazil
rw: Repubulika Ishyizehamwe ya Burezile

en: Finland
rw: Finilande

en: France
rw: Ubufaransa

en: French Guiana
rw: Guyane Nyamfaransa

en: French Polynesia
rw: Polinesiya Nyamfaransa

en: French Republic
rw: Repubulika y'Ubufaransa

en: French Southern Territories
rw: Ibihugu by'Amajyepfo Nyamfaransa

en: Gabon
rw: Gabo

en: Gabonese Republic
rw: Repubulika ya Gabo

en: Gambia
rw: Gambiya

en: Georgia
rw: Geworigiya

en: Germany
rw: Ubudage

en: Ghana
rw: Gana

en: Gibraltar
rw: Giburalitari

en: Grand Duchy of Luxembourg
rw: Ubudage Bunini Lugizamburu

en: Greece
rw: Ikigereki

en: Greenland
rw: Goronulande

en: Grenada
rw: Gerenada

en: Guadeloupe
rw: Gwadelupe

en: Guam
rw: Gwami

en: Guatemala
rw: Gwatemala

en: Guinea
rw: Gineya

en: Guinea-Bissau
rw: Guneya-Biso

en: Guyana
rw: Giyana

en: Haiti
rw: Hayiti

en: Hashemite Kingdom of Jordan
rw: Igihugu Hashemite cya Yorudani

en: Heard Island and McDonald Islands
rw: Icyirwa Hadi n'Ibirwa MakeDonalidi

en: Hellenic Republic
rw: Repubulika ya Helenika

en: Holy See (Vatican City State)
rw: Inyanja Ntagatifu(Leta y'Umujyi wa Vatikani)

en: Honduras
rw: Hondurasi

en: Hong Kong
rw: Hongo Kongo

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
rw: Igice cy'Ubuyobozi Budasanzwe cy'Ubushinwa - Hongo Kongo

en: Hungary
rw: Hongiriya

en: Iceland
rw: Isilande

en: Independent State of Samoa
rw: Leta Yigenga ya Samowa

en: India
rw: Ubuhinde

en: Indonesia
rw: Indonesiya

en: Iran, Islamic Republic of
rw: Iran, Repubulika ya Kisilimu

en: Iraq
rw: Irake

en: Ireland
rw: Irilande

en: Islamic Republic of Iran
rw: Repubulika ya Kisilimu ya Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
rw: Repubulika ya Kisiramu ya Moritaniya

en: Islamic Republic of Pakistan
rw: Repubulika ya Kisiramu ya Pakisitani

en: Israel
rw: Isirayeli

en: Italian Republic
rw: Repubulika y'Ubutaliyani

en: Italy
rw: Ubutariyani

en: Jamaica
rw: Jamayika

en: Japan
rw: Ubuyapani

en: Jordan
rw: Yorudani

en: Kazakhstan
rw: Kazakisitani

en: Kingdom of Belgium
rw: Igihugu cy'Ububiligi

en: Kingdom of Bhutan
rw: Igihugu cya Butani

en: Kingdom of Cambodia
rw: Igihugu cya Kambodiya

en: Kingdom of Denmark
rw: Igihugu cya Danimarike

en: Kingdom of Lesotho
rw: Igihugu cya Lesoto

en: Kingdom of Morocco
rw: Igihugu cya Maroke

en: Kingdom of Nepal
rw: Igihugu cya Nepali

en: Kingdom of Norway
rw: Igihugu cya Noruveje

en: Kingdom of Saudi Arabia
rw: Igihugu cy'Arabiya Sawudite

en: Kingdom of Spain
rw: Igihugu cya Esipagne

en: Kingdom of Swaziland
rw: Igihugu cya Swazilande

en: Kingdom of Sweden
rw: Igihugu cya Suwedi

en: Kingdom of Thailand
rw: Igihugu cya Tayilande

en: Kingdom of Tonga
rw: Igihugu cya Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
rw: Igihugu cya Nederilande

en: Korea, Democratic People's Republic of
rw: Koreya, Repubulika Iharanira Demokarasi ya Rubanda ya

en: Korea, Republic of
rw: Koreya, Repubulika ya

en: Kuwait
rw: Koweti

en: Kyrgyz Republic
rw: Repubulika ya Kirigizasitani

en: Kyrgyzstan
rw: Kirigizasitani

en: Lao People's Democratic Republic
rw: Repubulika Iharanira Demokorasi ya Lawosi

en: Latvia
rw: Lativiya

en: Lebanese Republic
rw: Repubulika ya Libani

en: Lebanon
rw: Libani

en: Lesotho
rw: Lesoto

en: Liberia
rw: Liberiya

en: Libyan Arab Jamahiriya
rw: Igihugu cya Libiya

en: Liechtenstein
rw: Liyeshitensiteyine

en: Lithuania
rw: Lituwaniya

en: Luxembourg
rw: Lugizamburu

en: Macao
rw: Makawo

en: Macao Special Administrative Region of China
rw: Igice cy'Ubuyobozi Budasanzwe cy'Ubushinwa - Makawo

en: Macedonia, Republic of
rw: Masedoniya, Repubulika ya

en: Madagascar
rw: Madagasikari

en: Malaysia
rw: Malesiya

en: Maldives
rw: Malidivezi

en: Malta
rw: Malita

en: Marshall Islands
rw: Ibirwa bya Marishali

en: Martinique
rw: Maritike

en: Mauritania
rw: Moritaniya

en: Mauritius
rw: Ibirwa bya Morise

en: Mayotte
rw: Mayoti

en: Mexico
rw: Megizike

en: Micronesia, Federated States of
rw: Mikoronesiya, Leta Zishyizehamwe za

en: Moldova, Republic of
rw: Molidova, Repubulika ya

en: Monaco
rw: Monako

en: Mongolia
rw: Mongoliya

en: Montserrat
rw: Monserati

en: Morocco
rw: Maroke

en: Mozambique
rw: Mozambike

en: Myanmar
rw: Mayanimari

en: Namibia
rw: Namibiya

en: Nauru
rw: Nawuru

en: Nepal
rw: Nepali

en: Netherlands
rw: Nederilande

en: Netherlands Antilles
rw: Antiye za nederilande

en: New Caledonia
rw: Nuveli Kalidoniya

en: New Zealand
rw: Nuveli Zelande

en: Nicaragua
rw: Nikaragwa

en: Niger
rw: Nigeri

en: Nigeria
rw: Nigeriya

en: Niue
rw: Niyuwe

en: Norfolk Island
rw: Ibirwa bya Norufoluki

en: Northern Mariana Islands
rw: Ibirwa bya Mariyana y'Amajyaruguru

en: Norway
rw: Noruveje

en: Occupied Palestinian Territory
rw: Teritwari ya Palesitina Ifitwe

en: Oman
rw: Omani

en: Pakistan
rw: Pakisitani

en: Palau
rw: Palawu

en: Palestinian Territory, Occupied
rw: Teritwari ya Palesitina, Ifitwe

en: Papua New Guinea
rw: Papuwa Nuveli Gineya

en: Paraguay
rw: Paragwe

en: People's Democratic Republic of Algeria
rw: Repubulika Iharanira Demokarasi ya Rubanda y'Aligeriya

en: People's Republic of Bangladesh
rw: Repubulika Iharanira Rubanda ya Bangaladeshi

en: People's Republic of China
rw: Repubulika Iharanira Rubanda y'Ubushinwa

en: Philippines
rw: Filipine

en: Pitcairn
rw: Piticayirine

en: Poland
rw: Polonye

en: Portugal
rw: Porutigali

en: Portuguese Republic
rw: Repubulika ya Porutigali

en: Principality of Andorra
rw: Leta y'Andora

en: Principality of Liechtenstein
rw: Leta ya Liyeshitensiteyine

en: Principality of Monaco
rw: Leta ya Monako

en: Puerto Rico
rw: Puwerito Riko

en: Qatar
rw: Katari

en: Republic of Albania
rw: Repubulika y'Alubaniya

en: Republic of Angola
rw: Repubulika ya Angola

en: Republic of Armenia
rw: Repubulika ya Arumeniya

en: Republic of Austria
rw: Repubulika ya Ositiriya

en: Republic of Azerbaijan
rw: Repubulika y'Azeribayijani

en: Republic of Belarus
rw: Repubulika ya Belarusi

en: Republic of Benin
rw: Repubulika ya Bene

en: Republic of Bolivia
rw: Repubulika ya Boliviya

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
rw: Repubulika ya Bosiniya na Herizegovina

en: Republic of Botswana
rw: Repubulika ya Botswana

en: Republic of Bulgaria
rw: Repubulika ya Buligariya

en: Republic of Burundi
rw: Repubulika y'Uburundi

en: Republic of Cameroon
rw: Repubulika ya Kameruni

en: Republic of Cape Verde
rw: Repubulika ya Kapu Veri

en: Republic of Chad
rw: Repubulika ya Cade

en: Republic of Chile
rw: Repubulika ya Shili

en: Republic of Colombia
rw: Repubulika ya Kolombiya

en: Republic of Costa Rica
rw: Repubulika ya Kosita Rika

en: Republic of Croatia
rw: Repubulika ya korowatiya

en: Republic of Cuba
rw: Repubulika ya kiba

en: Republic of Cyprus
rw: Repubulika ya Shipure

en: Republic of Djibouti
rw: Repubulika ya Jibuti

en: Republic of Ecuador
rw: Repubulika ya Ekwadoro

en: Republic of El Salvador
rw: Repubulika ya Saluvadoro

en: Republic of Equatorial Guinea
rw: Repubulika ya Gineya Ekwatoriyale

en: Republic of Estonia
rw: Repubulika ya Esitoniya

en: Republic of Finland
rw: Repubulika ya Finilande

en: Republic of Ghana
rw: Repubulika ya Gana

en: Republic of Guatemala
rw: Repubulika Gwatemala

en: Republic of Guinea
rw: Repubulika ya Gineya

en: Republic of Guinea-Bissau
rw: Repubulika ya Gineya-Biso

en: Republic of Guyana
rw: Repubulika ya Giyana

en: Republic of Haiti
rw: Repubulika ya Hayiti

en: Republic of Honduras
rw: Repubulika ya Hondurasi

en: Republic of Hungary
rw: Repubulika ya Hongiriya

en: Republic of Iceland
rw: Repubulika ya Isilande

en: Republic of India
rw: Repubulika y'Ubuhinde

en: Republic of Indonesia
rw: Repubulika ya Indonesiya

en: Republic of Iraq
rw: Repubulika ya Irake

en: Republic of Kazakhstan
rw: Repubulika ya Kazakisitani

en: Republic of Kenya
rw: Repubulika ya Kenya

en: Republic of Kiribati
rw: Repubulika ya Kiribati

en: Republic of Latvia
rw: Repubulika ya Lativiya

en: Republic of Liberia
rw: Repubulika ya Liberiya

en: Republic of Lithuania
rw: Repubulika ya Lituwaniya

en: Republic of Madagascar
rw: Repubulika ya Madagasikari

en: Republic of Malawi
rw: Repubulika ya Malawi

en: Republic of Maldives
rw: Repubulika ya Malidivezi

en: Republic of Mali
rw: Repubulika ya Mali

en: Republic of Malta
rw: Repubulika ya Malita

en: Republic of Mauritius
rw: Repubulika y'Ibirwa bya Morise

en: Republic of Moldova
rw: Repubulika ya Molidova

en: Republic of Mozambique
rw: Repubulika ya Mozambike

en: Republic of Namibia
rw: Repubulika ya Namibiya

en: Republic of Nauru
rw: Repubulika ya Nawuru

en: Republic of Nicaragua
rw: Repubulika ya Nikaragwa

en: Republic of Niue
rw: Repubulika ya Niyuwe

en: Republic of Palau
rw: Repubulika ya Palawu

en: Republic of Panama
rw: Repubulika ya Panama

en: Republic of Paraguay
rw: Repubulika ya Paragwe

en: Republic of Peru
rw: Repubulika ya Peru

en: Republic of Poland
rw: Repubulika ya Pologne

en: Republic of San Marino
rw: Repubulika ya Mutagatifu Marino

en: Republic of Senegal
rw: Repubulika ya Senegali

en: Republic of Seychelles
rw: Repubulika ya Seyishele

en: Republic of Sierra Leone
rw: Repubulika ya Siyera Lewone

en: Republic of Singapore
rw: Repubulika ya Singapore

en: Republic of Slovenia
rw: Repubulika ya Siloveniya

en: Republic of South Africa
rw: Repubulika y'Afurika y'Epfo

en: Republic of Suriname
rw: Repubulika ya Surinamu

en: Republic of Tajikistan
rw: Repubulika ya Tajikisitani

en: Republic of Trinidad and Tobago
rw: Repubulika ya Tirinida na Tobago

en: Republic of Tunisia
rw: Repubulika ya Tunisiya

en: Republic of Turkey
rw: Repubulika ya Turukiya

en: Republic of Uganda
rw: Repubulika ya Yuganda

en: Republic of Uzbekistan
rw: Repubulika ya Uzubekisitani

en: Republic of Vanuatu
rw: Repubulika ya Vanuwatu

en: Republic of Yemen
rw: Repubulika ya Yemeni

en: Republic of Zambia
rw: Repubulika ya Zambiya

en: Republic of Zimbabwe
rw: Repubulika ya Zimbabwe

en: Republic of the Congo
rw: Repubulika ya Kongo

en: Republic of the Fiji Islands
rw: Repubulika y'Ibirwa bya Fiji

en: Republic of the Gambia
rw: Repubulika ya Gambiya

en: Republic of the Marshall Islands
rw: Repubulika y'Ibirwa bya Marishali

en: Republic of the Niger
rw: Repubulika ya Nigeri

en: Republic of the Philippines
rw: Repubulika ya Filipine

en: Republic of the Sudan
rw: Repubulika ya Sudani

en: Reunion
rw: Reyiniyo

en: Romania
rw: Romaniya

en: Russian Federation
rw: Ukwishyirahamwe kw'Uburusiya

en: Rwandese Republic
rw: Repubulika y'Urwanda

en: Saint Helena
rw: Helena Ntagatifu

en: Saint Kitts and Nevis
rw: Mutagatifu Kitsi na Nevisi

en: Saint Lucia
rw: Mutagatifu Lusiya

en: Saint Pierre and Miquelon
rw: Mutagatifu Petero na Mikeloni

en: Saint Vincent and the Grenadines
rw: Mutagatifu Visenti na Gerenadine

en: Samoa
rw: Samowa

en: San Marino
rw: Mutagatifu Marino

en: Sao Tome and Principe
rw: Sawo Tome na Purensipe

en: Saudi Arabia
rw: Arabiya Sawudite

en: Senegal
rw: Senegali

en: Seychelles
rw: Seyishele

en: Sierra Leone
rw: Siyera Lewone

en: Slovak Republic
rw: Repubulika ya Silovakiya

en: Slovakia
rw: Silovakiya

en: Slovenia
rw: Siloveniya

en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
rw: Igihugu Gisosiyalisite cya Jamahiriya Nyarabu ya Libiya

en: Socialist Republic of Viet Nam
rw: Repubulika Gisosiyalisite ya Viyetinamu

en: Solomon Islands
rw: Ibirwa bya Solomoni

en: Somali Republic
rw: Repubulika ya Somaliya

en: Somalia
rw: Somaliya

en: South Africa
rw: Afurika yepfo

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
rw: Geworugiya y'Epfo n'Ibirwa bya Sanduwice y'Epfo

en: Spain
rw: Esipanye

en: Sri Lanka
rw: Siri Lanka

en: State of Israel
rw: Leta ya Isirayeli

en: State of Kuwait
rw: Leta ya Koweti

en: State of Qatar
rw: Leta ya Katari

en: Sudan
rw: Sudani

en: Sultanate of Oman
rw: Sulutana cya Omani

en: Suriname
rw: Surinamu

en: Svalbard and Jan Mayen
rw: Sivalibadi na Jani Mayeni

en: Swaziland
rw: Swazilande

en: Sweden
rw: Suwede

en: Swiss Confederation
rw: Ubusuwisi Bwiyunze

en: Switzerland
rw: Ubusuwisi

en: Syrian Arab Republic
rw: Repubulika Nyarabu ya Siriya

en: Taiwan
rw: Tayiwani

en: Taiwan, Province of China
rw: Tayiwani, Porovensi y'Ubushinwa

en: Tajikistan
rw: Tajikisitani

en: Tanzania, United Republic of
rw: Tanzaniya, Repubulika Yunze Ubumwe ya

en: Thailand
rw: Tayilande

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
rw: Repubulika ya Yugosilave ya Kera - Masedoniya

en: Timor-Leste
rw: Timoro-Lesite

en: Togolese Republic
rw: Repubulika ya Togo

en: Tokelau
rw: Tokelawu

en: Trinidad and Tobago
rw: Tirinida na Tobago

en: Tunisia
rw: Tunisiya

en: Turkey
rw: Turukiya

en: Turkmenistan
rw: Turikimenisitani

en: Turks and Caicos Islands
rw: Ibirwa bya Takisi na Kayikosi

en: Uganda
rw: Yuganda

en: Ukraine
rw: Ikerene

en: Union of Myanmar
rw: Ubwiyunge bwa Mayanimari

en: Union of the Comoros
rw: Ubwiyunge bwa Komore

en: United Arab Emirates
rw: Repubulika Nyarabu Zunze Ubumwe

en: United Kingdom
rw: Ubwongereza (UK)

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
rw: Igihugu cy'Ubwongereza na Irilande y'Amajyaruguru

en: United Mexican States
rw: Leta Zunze Ubumwe za Megisiko

en: United Republic of Tanzania
rw: Repubulika Yunze Ubumwe ya Tanzaniya

en: United States
rw: Leta Zunze Ubumwe

en: United States Minor Outlying Islands
rw: Ibirwa Bito Bikikije Leta Zunze Ubumwe

en: United States of America
rw: Leta Zunze Ubumwe z'Amerika

en: Uruguay
rw: Irigwe

en: Uzbekistan
rw: Uzubekisitani

en: Vanuatu
rw: Vanuwatu

en: Venezuela
rw: Venezuwela

en: Viet Nam
rw: Viyetinamu

en: Virgin Islands of the United States
rw: Ibirwa bya Virigini bya Leta Zunze Ubumwe

en: Virgin Islands, British
rw: Ibirwa bya Virigini, Nyongereza

en: Virgin Islands, U.S.
rw: Ibirwa bya Virigini, Leta Zunze Ubumwe

en: Wallis and Futuna
rw: Walisi na Fatuna

en: Western Sahara
rw: Sahara y'Uburengerazuba

en: Yemen
rw: Yemeni

en: Zambia
rw: Zambiya

en: Åland Islands
rw: Ibirwa by'Alande
