iso_639 CVS - en to uk translation catalogue (367 entries)

en: Abkhazian
uk: Абхазька

en: Achinese
uk: Ачехська

en: Acoli
uk: Ачолі

en: Adangme
uk: Адангме

en: Afar
uk: Афар

en: Afrihili
uk: Афріхілі

en: Afrikaans
uk: Африкаанс

en: Afro-Asiatic (Other)
uk: Афроазійські (інші)

en: Akan
uk: Акан

en: Akkadian
uk: Аккадська

en: Albanian
uk: Албанська

en: Algonquian languages
uk: Алгонкінські мови

en: Altaic (Other)
uk: Алтайські (інші)

en: Amharic
uk: Амхарська

en: Apache languages
uk: Апачі, мови

en: Arabic
uk: Арабська

en: Arapaho
uk: Арапахо

en: Arawak
uk: Аравакська

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Artificial (Other)
uk: Штучні (інші)

en: Assamese
uk: Ассамі

en: Australian languages
uk: Австралійські мови

en: Austronesian (Other)
uk: Аустронезійські (інші)

en: Avaric
uk: Аварська

en: Avestan
uk: Авестійська

en: Awadhi
uk: Авадхі

en: Aymara
uk: Аймара

en: Azerbaijani
uk: Азербайджанська

en: Balinese
uk: Балійська

en: Baltic (Other)
uk: Балтійська (інша)

en: Baluchi
uk: Балучі

en: Bambara
uk: Бамбара

en: Bamileke languages
uk: Бамілеке

en: Bantu (Other)
uk: Банту (інші)

en: Basa
uk: Баса

en: Bashkir
uk: Башкірська

en: Basque
uk: Баскська

en: Beja
uk: Беджа

en: Belarusian
uk: Білоруська

en: Bemba
uk: Бемба

en: Bengali
uk: Бенгалі

en: Berber (Other)
uk: Берберські (інші)

en: Bhojpuri
uk: Бходжпурі

en: Bihari
uk: Біхарі

en: Bikol
uk: Бікольська

en: Bislama
uk: Біслама

en: Bosnian
uk: Боснійська

en: Braj
uk: Брадж

en: Breton
uk: Бретонська

en: Buginese
uk: Бугійська

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Buriat
uk: Бурятська

en: Burmese
uk: Бірманська

en: Caddo
uk: Каддо

en: Caucasian (Other)
uk: Іберокавказькі (інші)

en: Cebuano
uk: Себуанська

en: Celtic (Other)
uk: Кельтські (інші)

en: Central American Indian (Other)
uk: Центральноамериканських індіанців (інші)

en: Chagatai
uk: Чагатайська

en: Chamic languages
uk: Хамітські мови

en: Chamorro
uk: Чаморро

en: Chechen
uk: Чеченська

en: Cherokee
uk: Черокі

en: Cheyenne
uk: Чеєнн

en: Chibcha
uk: Чібча

en: Chinese
uk: Китайська

en: Chinook jargon
uk: Чинук, жаргон

en: Chipewyan
uk: Чіпев'ян

en: Choctaw
uk: Чокто

en: Chuvash
uk: Чуваська

en: Coptic
uk: Коптська

en: Cornish
uk: Корнійська

en: Corsican
uk: Корсіканська

en: Cree
uk: Крі

en: Creek
uk: Крік

en: Creoles and pidgins (Other)
uk: Креольські та піджінізовані мови (інші)

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Cushitic (Other)
uk: Кушітські (інші)

en: Czech
uk: Чешська

en: Dakota
uk: Дакота (сіу)

en: Danish
uk: Датська

en: Delaware
uk: Делаварська

en: Dinka
uk: Дінка

en: Dogri
uk: Догрі

en: Dogrib
uk: Догрибська

en: Dravidian (Other)
uk: Дравідійські (інші)

en: Duala
uk: Дуала

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
uk: Середньонідерландська (1050-1350)

en: Dyula
uk: Діула

en: Dzongkha
uk: Дзонгха

en: Efik
uk: Ефік

en: Egyptian (Ancient)
uk: Єгипетська

en: Elamite
uk: Еламська

en: English
uk: Англійська

en: English, Middle (1100-1500)
uk: Середньоанглійська (1100-1500)

en: Esperanto
uk: Есперанто

en: Estonian
uk: Естонська

en: Ewe
uk: Еве

en: Ewondo
uk: Евондо

en: Fang
uk: Фанг

en: Fanti
uk: Фанті

en: Faroese
uk: Фарерська

en: Fijian
uk: Фіджі

en: Finnish
uk: Фінська

en: Finno-Ugrian (Other)
uk: фіно-угорські (інші)

en: Fon
uk: Фон

en: French
uk: Французька

en: Friulian
uk: Фріульська

en: Fulah
uk: Фула

en: Ga
uk: Га

en: Galician
uk: Галісійська

en: Ganda
uk: Ганда

en: Gayo
uk: Гайо

en: Gbaya
uk: Гбайа

en: Geez
uk: Гєез

en: Georgian
uk: Грузинська

en: German
uk: Німецька

en: Germanic (Other)
uk: Германські (інші)

en: Gilbertese
uk: Гільбертська

en: Gondi
uk: Гонді

en: Gorontalo
uk: Горонтало

en: Gothic
uk: Готська

en: Grebo
uk: Гребо

en: Greek, Ancient (to 1453)
uk: Давньогрецька (до 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
uk: Новогрецька (1453- )

en: Guarani
uk: Гуарані

en: Gujarati
uk: Гуджараті

en: Haida
uk: Хайда

en: Hausa
uk: Хауса

en: Hawaiian
uk: Гавайська

en: Hebrew
uk: Давньоєврейська

en: Herero
uk: Герепо

en: Hiligaynon
uk: Хілігайон

en: Himachali
uk: Хімачалі

en: Hindi
uk: Хінді

en: Hittite
uk: Хітіті

en: Hmong
uk: Хмонг

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Hupa
uk: Хупа

en: Iban
uk: Ібанська

en: Icelandic
uk: Ісландська

en: Ido
uk: Ідо

en: Igbo
uk: Ігбо

en: Iloko
uk: Ілоканська

en: Indic (Other)
uk: Індійські (інші)

en: Indo-European (Other)
uk: Індоєвропейські (інші)

en: Indonesian
uk: Індонезійська

en: Ingush
uk: Інгушська

en: Interlingue
uk: Інтерлінгва

en: Inuktitut
uk: Інуктітут

en: Inupiaq
uk: Інуп'як

en: Iranian (Other)
uk: Іранські (інші)

en: Irish
uk: Ірландська

en: Irish, Middle (900-1200)
uk: Середньоірландська (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
uk: Давньоірландська (до 900)

en: Iroquoian languages
uk: Ірокезькі (інші)

en: Italian
uk: Італійська

en: Japanese
uk: Японський

en: Javanese
uk: Яванська

en: Judeo-Arabic
uk: Іудео-арабська

en: Judeo-Persian
uk: Іудео-перська

en: Kabyle
uk: Кабильська

en: Kamba
uk: Камба

en: Kannada
uk: Каннада

en: Kanuri
uk: Канурі

en: Kara-Kalpak
uk: Каракалпатська

en: Karachay-Balkar
uk: Карачаєво-балкарська

en: Kashmiri
uk: Кашмірі

en: Kawi
uk: Каві

en: Kazakh
uk: Казахська

en: Khoisan (Other)
uk: Койсанські (інші)

en: Khotanese
uk: Хотаносакська

en: Kimbundu
uk: Кімбунду

en: Kinyarwanda
uk: Кіньяруанда

en: Komi
uk: Комі

en: Kongo
uk: Гонголезька

en: Konkani
uk: Конкані

en: Korean
uk: Корейська

en: Kosraean
uk: Косрае

en: Kpelle
uk: Кпелле

en: Kumyk
uk: Кумикська

en: Kurdish
uk: Курдська

en: Kurukh
uk: Курукх

en: Kutenai
uk: Кутенаі

en: Ladino
uk: Лодіно

en: Lahnda
uk: Лахнда

en: Lamba
uk: Ламба

en: Lao
uk: Лаоська

en: Latin
uk: Латина

en: Latvian
uk: Латиська

en: Lezghian
uk: Лезгінська

en: Lingala
uk: Лінгала

en: Lithuanian
uk: Литовська

en: Lozi
uk: Лозі

en: Luba-Katanga
uk: Луба-катанга

en: Luba-Lulua
uk: Луба-лулуа

en: Luiseno
uk: Луїсеньо

en: Lunda
uk: Лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
uk: Луо (Кенія і Танзанія)

en: Lushai
uk: Лушей

en: Macedonian
uk: Македонська

en: Madurese
uk: Мадурська

en: Magahi
uk: Магадхі

en: Maithili
uk: Майтхілі

en: Makasar
uk: Макасарська

en: Malagasy
uk: Малагасійська

en: Malay
uk: Малайська

en: Malayalam
uk: Малалаямська

en: Maltese
uk: Мальтійська

en: Mandar
uk: Мандарська

en: Mandingo
uk: Мандінго

en: Manobo languages
uk: Манобо, мови

en: Manx
uk: Мекенська

en: Maori
uk: Маорі

en: Marathi
uk: Маратхі

en: Mari
uk: Марійська

en: Marshallese
uk: Маршалльська

en: Marwari
uk: Марварі

en: Masai
uk: Масаї

en: Mayan languages
uk: Маянські мови

en: Mende
uk: Менде

en: Minangkabau
uk: Мінангкабау

en: Mohawk
uk: Магавк

en: Moldavian
uk: Молдавська

en: Mon-Khmer (Other)
uk: Мон-кхмерські (інші)

en: Mongo
uk: Монго

en: Mongolian
uk: Монгольська

en: Mossi
uk: Мосі

en: Multiple languages
uk: Багатомовність

en: Munda languages
uk: Мунда, мови

en: Nauru
uk: Науру

en: Ndonga
uk: Ндонга

en: Neapolitan
uk: Неаполітанська

en: Nepali
uk: Непалі

en: Nias
uk: Ніаська

en: Niger-Kordofanian (Other)
uk: Нігеро-кордофанські (інші)

en: Nilo-Saharan (Other)
uk: Ніло-сахарські (інші)

en: Niuean
uk: Ніуе

en: Norse, Old
uk: Давньонорвезька

en: Norwegian
uk: Норвежська

en: Nubian languages
uk: Нуба, мови

en: Nyankole
uk: Ньямвезі

en: Nyoro
uk: Ньоро

en: Nzima
uk: Нзіма

en: Ojibwa
uk: Оджібва

en: Oriya
uk: Орія

en: Oromo
uk: Оромо

en: Otomian languages
uk: Отомі, мови

en: Pahlavi
uk: Пехлеві

en: Palauan
uk: Палауанська

en: Pali
uk: Палі

en: Pampanga
uk: Пампанга

en: Pangasinan
uk: Пангасіанська

en: Papiamento
uk: Пап’яменто

en: Papuan (Other)
uk: Папуасько-австралійські (інші)

en: Persian
uk: Перська

en: Philippine (Other)
uk: Філіпінські (інші)

en: Phoenician
uk: Фінікійсько-пунічна

en: Pohnpeian
uk: Понапе

en: Polish
uk: Польська

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Prakrit languages
uk: Пракрити, мови

en: Pushto
uk: Пушту

en: Quechua
uk: Кечуа

en: Rajasthani
uk: Раджастані

en: Rapanui
uk: Рапануї

en: Romance (Other)
uk: Романські (інші)

en: Romanian
uk: Румунська

en: Romany
uk: Циганська

en: Rundi
uk: Рунді

en: Russian
uk: Російська

en: Salishan languages
uk: Салішські мови

en: Samaritan Aramaic
uk: Самаритянська арамейська

en: Sami languages (Other)
uk: Саамські мови (інші)

en: Samoan
uk: Самоанська

en: Sandawe
uk: Сандаве (сандаві)

en: Sango
uk: Санго

en: Sanskrit
uk: Санскрит

en: Santali
uk: Санталі (сантальська)

en: Sardinian
uk: Сардська

en: Sasak
uk: Сасакська

en: Scots
uk: Шотландська

en: Selkup
uk: Селькупська

en: Semitic (Other)
uk: Семітичні (інші)

en: Serbian
uk: Сербська

en: Serer
uk: Серер

en: Shan
uk: Шанська

en: Shona
uk: Шона

en: Sidamo
uk: Сідамо

en: Siksika
uk: Блекфут

en: Sindhi
uk: Сіндхі

en: Sino-Tibetan (Other)
uk: Китайсько-тибетські (інші)

en: Siouan languages
uk: Сіу мови

en: Slave (Athapascan)
uk: Слейв (атапаскська)

en: Slavic (Other)
uk: Слов’янські (інші)

en: Slovak
uk: Словацька

en: Slovenian
uk: Словенська

en: Sogdian
uk: Согдійська

en: Somali
uk: Сомалі

en: Soninke
uk: Сонінке

en: Sorbian languages
uk: Лужицькі (сорбські, вендські) мови

en: Sotho, Southern
uk: Сото, південне

en: South American Indian (Other)
uk: Південноамериканських індіанців (інші)

en: Sumerian
uk: Шумерська

en: Sundanese
uk: Сунданська

en: Susu
uk: Сусу

en: Swahili
uk: Суахілі

en: Swati
uk: Свазі

en: Swedish
uk: Шведська

en: Syriac
uk: Старосирійська

en: Tagalog
uk: Тагальська

en: Tahitian
uk: Таїтянська

en: Tai (Other)
uk: Тайські (інші)

en: Tajik
uk: Таджицька

en: Tamashek
uk: Тамашек

en: Tamil
uk: Тамільська

en: Tatar
uk: Татарська

en: Telugu
uk: Телугу

en: Tereno
uk: Терена

en: Tetum
uk: Теттум

en: Thai
uk: Тайландська

en: Tibetan
uk: Тибетська

en: Tigre
uk: Тігре (тигре, хаса)

en: Tigrinya
uk: Тіграй (тігріннья, тігриння)

en: Timne
uk: Темне

en: Tiv
uk: Тів

en: Tok Pisin
uk: Ток-пісін

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Tonga (Nyasa)
uk: Тонга (ньяса)

en: Tonga (Tonga Islands)
uk: Тонга (островів Тонга)

en: Tsonga
uk: Тсонга

en: Tswana
uk: Тсвана

en: Turkish
uk: Турецька

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
uk: Турецька, отоманська (1500-1928)

en: Turkmen
uk: Туркменська

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Tuvinian
uk: Тувинська

en: Twi
uk: Тві

en: Udmurt
uk: Удмуртська

en: Ugaritic
uk: Угаритська

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Umbundu
uk: Умбунду

en: Undetermined
uk: Невизначена

en: Urdu
uk: Урду

en: Uzbek
uk: Узбецька

en: Vai
uk: Ваї

en: Venda
uk: Венда

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: Votic
uk: Водська

en: Wakashan languages
uk: Вакашські мови

en: Walamo
uk: Валамо

en: Walloon
uk: Валонська

en: Waray
uk: Варай

en: Washo
uk: Вашо

en: Welsh
uk: Валлійська

en: Wolof
uk: Волоф

en: Xhosa
uk: Кхоса (коса)

en: Yakut
uk: Якутська

en: Yao
uk: Яо

en: Yapese
uk: Яп

en: Yiddish
uk: Їдиш (новоєврейська)

en: Yoruba
uk: Йоруба

en: Yupik languages
uk: Юпік, мови

en: Zapotec
uk: Сапотекська

en: Zenaga
uk: Зенага

en: Zulu
uk: Зулуська

en: Zuni
uk: Зуньї
